Projektowane osiedle zlokalizowane jest w Bytomiu, w dzielnicy Szombierki, na terenach po byłej kopalni KWK Szombierki. Teren poprzemysłowy, na którym działalność kopalni została zakończona kilkanaście lat temu, w ciągu tego okresu zyskał nowe walory krajobrazowo - przyrodnicze. Zróżnicowana topografia terenu, stawy pokopalniane, bogata flora i fauna predestynują ten obszar do zagospodarowania go funkcjami rekreacyjnymi i mieszkalnymi. Pierwsza część pola golfowego, oraz projektowane osiedle znajduje się w okolicy największego stawu, skupiska wielu gatunków zwierząt, które korzystając z wyjątkowo czystej wody osiedliły się w tym miejscu. Akwen ten pełni rolę centralnego punktu całej inwestycji. W sąsiedztwie zlokalizowany został klub golfowy, pierwszy dołek, pole treningowe oraz najbardziej atrakcyjne widokowo działki z domkami.
Głównym celem przy projektowaniu osiedla było maksymalne wymieszanie dwóch funkcji: mieszkalnej i rekreacyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu większość projektowanych domów ma bezpośrednie powiązanie z polem golfowym, co czyni ich lokalizację bardziej atrakcyjną. Wkomponowanie domów pomiędzy poszczególne dołki pola stwarza wyjątkowy klimat do mieszkania i spędzania wolnego czasu. Osiedle otoczone jest dużą ilością zieleni, również tej specjalnie zaprojektowanej na potrzeby pola. Osiedle składające się z 77 obiektów tworzą tylko dwa typy domów. Dlatego aby zróżnicować zabudowę zastosowaliśmy zabieg polegający na obracaniu poszczególnych domów typu A i naprzemiennym ułożeniu domów typu B. Przewidzieliśmy również możliwość zastosowania wymiennie kilku materiałów wykończeniowych takich jak drewno, cegła i tynk. Układ zabudowy harmonijnie dopełniają domy szeregowe.
Dom typu B / Dom większy o powierzchni użytkowej 144 m2 z garażem o powierzchni 36 m2 wkomponowanym w bryłę budynku. Występuje w dwóch wersjach: z płaskim lub dwuspadowym dachem. Zlokalizowany jest na działkach w bezpośrednim sąsiedztwie dołków pola golfowego oraz nad stawem. Zaprojektowany został jako dwie wzajemnie przesunięte, prostopadłościenne bryły ułożone na sobie. Dodatkowo zostało to podkreślone użyciem różnych okładzin elewacyjnych . Nadwieszenie od strony ogrodu pełni rolę zadaszenia tarasu. Od strony wjazdu, na wyższej kondygnacji, został zaprojektowany dodatkowy taras. W strefie dziennej, w jadalni znajduje się przestrzeń dwukondygnacyjna. Opcjonalnie, może zostać zastąpiona dodatkowym pomieszczeniem (pralnia, garderoba) zwiększając powierzchnie domu o kolejne 8m2.
plan osiedla
rzut parteru
rzut piętra
elewacje