Kolonia Giszowiec, to zabytkowe osiedle robotnicze w Katowicach, które powstało w latach 19071910. Całę założenie urbanistyczne wpisane jest do rejestru zabytków, znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, było również tłem dla wielu filmów m.in. „Paciorków jednego różańca” Kaziemierze Kutza. Większą część domów stanowią bliźniaki, parterowe domy z bardzo wysokim nieużytkowym poddaszem, o dziwo, każdy z tych domków jest inny i wyjątkowy.
Połowa takiego bliźniaka trafiła do nas do przeprojektowania. Wyjątkowo trudny temat z dwóch powodów, trudnych uzgodnień z konserwatorem zabytków oraz problemów konstrukcyjnych. Dach dla obu części budynku to wspólna konstrukcja, wspólne płatwie połączone z krokwiami, powodują, że nie było możliwości wymiany tych elementów. W części objętej projektem oryginalne zostaną tylko ściany zewnętrzne, fragmenty drewnianego stropu i wspólne elementy konstrukcyjne dachu. Całe wnętrze zostało przeprojektowane tak aby zapewnić funkcjonalną przestrzeń mieszkalną dla jednej rodziny. Od strony wschodniej, pomiędzy domem a pomieszczeniem gospodarczym (dawny kurnik) został dobudowany taras dostępny z kuchni. Nieużytkowe poddasze zostało doświetlone poprzez dwa wole oka, dzięki temu uzyskaliśmy dwie sypialnie na pierwszym piętrze. Wole oko to jedyne rozwiązanie doświetlenia na jakie zgodził się wojewódzki konserwator zabytków.
Tutaj można pochwalić tak rygorystyczne podejście konserwatora do modernizacji zabytków (projekt uzgadnialiśmy pół roku!), szkoda tylko, że nie ma to przełożenia na inne budynki a powstałe „gargamele” w sąsiedztwie, konserwator tłumaczył nam samowolami budowlanymi.
plan zagospodarowania
rzut piwnicy
rzut parteru
rzut piętra
rzut dachu
elewacje
stan istniejący